Sağlık Kuruluşları İş Başvuru Formu ve İş İlanları 2022

hastane-is-ilanlari

2020 ve 2021 yılında dünyayı ve ülkemizi etkileyen covid 19 corona salgını dolayısı ile yaklaşık bir buçuk yıldan beri sağlık sektörüne yatırımlar, birleşme ve satın almalar, sağlık turizminin giderek büyümesi sağlık sektöründeki istihdam rakamlarına da yansıdı. Sektörde en fazla hemşire aranırken, idari kadrolarda da artış devam ediyor… 

SAĞLIK sektörü Türkiye’de her zaman garantili iş kapısı olarak görülmüştür. Bugün sınav birincilerinin ilk tercihleri arasında hala tıp fakülteleri vardır. Bunun birçok sebebi var elbette. Bu sebeplere geçmeden önce sağlık sektöründeki istihdamda süregelen artışa dikkat çekmekte fayda var.

Online iş arama sitelerinin verileri oldukça farklı sonuçlar gösterse de yine de sektörde güçlü bir istihdam talebi olduğu ortada. Kariyer.net verilerine göre, 2020 yılın ilk çeyreğinde yayınlanan sağlık ilanlarında bir önceki yılın aynı dönemine göre tam yüzde 9’luk artış yaşanırken, Yenibiriscom’un verilerine göre yayınlanan ilanlarda aynı dönemde tam yüzde 31’lik bir artış söz konusu. Secretcv.com verilerine göre ise bu artış yüzde 1,6. Bu farklılıkları bir tarafa bıraktığımızda sağlık sektörünün istihdam konusunda uzun süredir lokomotif sektörlerden birisi olduğu açıkça görülüyor. 

EN ÇOK HEMŞİRE ARANIYOR

Son dönemde sektörde birleşme ve satın almaların artması ve yeni kamu politikaları ile yeni düzenlemelerin yürürlüğe girmesi, sağlık sektörünün istihdam açısından yıldızının parlamasında etkili oldu. Ayrıca sağlık turizmi alanında çevre ülkelerden gelen talebe yönelik olarak sektöre yapılan yatırımların artması da istihdamı tetikledi.

Bu sebepleri bir kenara bırakıp yayınlanan ilanlara baktığımızda, her üç İK sitesinin de verileri sağlıkta en fazla aranan pozisyonun hemşirelik olduğunu gösteriyor. Secretcv.com verilerine göre, 2020’ün ilk çeyreğinde en çok ilan verilen pozisyon yüzde 11,3 ile hemşirelik. Bunu yüzde 7,2 ile satış temsilcisi, yüzde 7 ile müşteri temsilcisi ve yüzde 6,5 ile doktorluk izliyor.

Yenibiris.com verilerine göre ise, hemşire, satış temsilcisi, çocuk hastalıkları uzmanı, ameliyathane hemşiresi ve hasta danışmanı sırasıyla en çok aranan pozisyonlar. Kariyer.net verilerine göre ise, ilk çeyrekte en çok hemşire, diş hekimi, uzman doktor, ameliyat hemşiresi ve hasta danışmanı arandı.


TERCÜMAN ARAYIŞI ARTTI


Geçen yıla kıyasla 2022’ün ilk çeyreğinde ilanlarda en fazla artış ise ara pozisyonlar diyebileceğimiz orta kademe teknik elemanlarda yaşandı. “Kalifiye eleman sıkıntısı, sağlık sektöründe uzun zamandır var olan bir sorun. Bu yüzden ilanlardaki artışı artan yatırımların doğurduğu istihdam potansiyeline bağlamak daha doğru olur” diyen Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, sağlık sektöründe en fazla arayışın olduğu pozisyonları şöyle değerlendiriyor:

“Sektörün nitelikli personel sıkıntısını en yoğun yaşadığı pozisyonlar hemşire ve hastabakıcı. Bunun yanı sıra orta kademe teknik elemanlarda da önemli bir açık var. Genel sağlık personeli ilanlarında ise yüzde 171’lik bir artış göze çarpıyor. Fizyoterapist, fizik tedavi teknikeri, ameliyathane hemşiresi, diş hekimi, işyeri hekimi, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı ve kardiyoloji uzmanı ise yüksek artış oranlarının olduğu pozisyonlar. Geçtiğimiz yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında sağlık sistemlerindeki birçok işlemin online platformlara taşınmasıyla bilgi işlem elemanı arayışının arttığını görüyoruz.”

Azoz’un verdiği bilgilere göre, sektörde dikkat çeken diğer bir artış ise yüzde 217 ile tercüman pozisyonunda görülüyor. “Son dönemde, ilan detaylarında önceki dönemlerde rastlamadığımız ‘yabancı dil’ kriterinin giderek daha fazla aranır olduğunu gözlemliyoruz” diyen Azoz, sağlık turizminin Türkiye’de yaygınlaşmasının bu artışta önemli etkisi olduğunu söylüyor.


LABORANTA TALEP YÜKSEK


Yenibiriscom verilerine göre ise, bu yılın ilk çeyreğinde ilanlarda en çok artışın yaşandığı pozisyon yüzde 140 oranıyla laboratuvar teknisyeni. Laboratuvar teknisyenini yüzde 107 ile satış temsilcisi, yüzde 100 ile işyeri hekimi, yüzde 76 ile tıbbi sekreter, yüzde 75 ile hasta kabul yetkilisi izliyor. Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü en fazla artışın yaşandığı pozisyonlara ilişkin şunları söylüyor: “Müşteri temsilcisi, asistan ve görevli pozisyonlarında 2019’ün ilk çeyreğinde hiç ilan verilmemiş olmasına rağmen, bu üç pozisyon bu yılın ilk çeyreğinde sırasıyla yüzde 7, yüzde 5,6 ve yüzde 5,5 oranları ile en çok ilan verilen ilk 10 pozisyon sıralamasına girdi. Bu nedenle en çok artışın bu pozisyonlarda yaşandığını söyleyebiliriz. Öte yandan tıbbi mümessil, tıp sekreteri ve danışmanlık geçen yıl ilk onda yer alıp, bu yılki sıralamadan düşen pozisyonlar.”

Peki, sağlık sektöründe arayış bu yöndeyken adaylar en çok hangi pozisyonlara başvuruda bulunuyor? Kariyer.net verilerine göre, bu yılın ilk çeyreğinde en çok başvuruyu 24 bin 976 ile hemşire pozisyonu alıyor. 14 bin 919 ile biyolog, 12 bin 19 ile hasta danışmanı pozisyonları adayların en çok başvuru yaptığı diğer pozisyonlar. Laborant ve tıbbi teknisyen pozisyonları da en çok başvuru alan pozisyonlar arasında. Secretcv.com verilerine göre ise 2013’ten bu yana en çok başvuru yapılan pozisyonlar yüzde 10 ile satış temsilcisi, yüzde 8,1 ile tıbbi mümessil ve yüzde 7,9 ile teknikerlik. En fazla iş arayanların oranına baktığımızda ise yüzde 13,9 ile yine satış temsilciliğinin ilk sırayı aldığını, onu yüzde 10,9 ile teknikerliğin ve yüzde 9,6 ile sekreterliğin takip ettiğini görüyoruz.

ARTIŞ DEVAM EDECEK

Sağlık sektöründe yaşanan yeni reformlar ve yerli-yabancı yatırımlar, istihdam artışının en belirgin nedeni. Global açıdan değerlendirildiğinde, sağlık sektöründeki istihdamın toplam istihdama oranı Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde artmaya devam edecek. Acıbadem Sağlık Grubu İK Direktörü Barış Turgutluoğlu, OECD ülkelerinde genel istihdam içinde sağlık sektörü ortalamasının bazı ülkelerde yüzde 10 gibi çok yüksek bir düzeye çıktığını söylüyor. Bu nedenle ülkemizdeki sağlık sektöründe çalışacak sağlık profesyoneli ve idari kadroya olan talebin önümüzdeki yıllarda da artarak devam edeceğine kesin gözüyle bakılıyor. 

“Sağlık, örneğin turizm gibi dönemsel istihdam yapan bir sektör değil” diyen Yusuf Azoz, şöyle devam ediyor: “Lokomotif sektörlerden biri olan sağlığın sunduğu istihdam imkanlarının önümüzdeki dönemde artacağını tahmin ediyoruz. Türkiye’nin dört bir yanında sayısı artan hastanelere ek olarak son dönemde büyük gelişme gösteren evde bakım hizmetleri, mobil sağlık hizmetleri ve sağlık turizmi gibi alanlar bu istihdam trendini destekleyecek.” Azoz’a göre, sağlık personeli alımlarının artacağı bu yıl başta hemşire olmak üzere eleman bulma konusunda sıkıntı yaşanıyor. 100 binden fazla sağlık personelinin istihdam edildiği özel sağlık sektöründe yaşanacak ara eleman sıkıntısını aşmak için sektörün önde gelen şirketleri farklı uygulamalar gerçekleştiriyor. Hastaneler; özellikle lise dönemlerinden itibaren öğrencilere yardımcı sağlık personeli kadroları hakkında bilgilendirme seminerleri vermeyi planlıyor. Eleman sıkıntısını aşmak için kendi üniversitelerini kurma yoluna gidenler de var.

İDARİ KADROLAR DA BÜYÜYOR

Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü, sağlık ilanlarının 2012 ve 2013 yıllarında yüzde 30’luk bir artış olduğuna dikkat çekiyor ve bu eğilimin 2014’ün tümüne yansıyacağını düşünüyor. “Türkiye’de bir yandan nüfusumuz hızla artarken, bir yandan da yaşlı nüfusumuz giderek büyüyor” diyen Tütüncü, Türkiye’nin artık çevre ülkelerden insanların sağlık hizmeti almaya geldiği bir ülke olduğunu, tüm bunlar neticesinde sağlık istihdamının artacağını öngörmenin çok da zor olmadığını söylüyor.

Yenibiris.com Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Özörnek ise, hastane zincirlerinin büyükşehirlerde ve Anadolu’daki büyüme politikaları doğrultusunda medikal ve idari kadrolarda alımların devam edeceğini söylüyor ve şöyle devam ediyor: “Kurumlar en çok devlet atamaları nedeniyle yetişmiş hemşire pozisyonlarında, özellikle yoğun bakım, yeni doğan yoğun bakım, diyaliz hemşiresi gibi alanlarda, bunun yanı sıra endokrinoloji, onkoloji gibi uzmanlık alanlarında doktor bulmada zorluk çekiyor. Kurumlar yüksek nitelikli tıbbi kadroyu elde tutmak için kurum içi ve dışı eğitimler, yüksek lisans, burs, dil eğitimi gibi imkanlar veriyor.” 

Hangi hastane kaç kişi alacak?

“300 kişi daha alınacak”
Gönül DÖNMEZ / Florence Nightingale Grubu İK Direktörü

Grubumuz 2014’ün ilk çeyreğinde yaklaşık 450 yeni çalışanı bünyesine kattı. Bu çalışanların 250’si medikal kadroları, 200’ü ise yardımcı personel ve idari kadroyu oluşturdu. Yılsonuna dek ise 300’den fazla doktor, sağlık çalışanı ve idari personel alımı daha gerçekleştirilecek. Yurtdışından da gelen yatırımlarla birbiri ardına yeni özel hastaneler açıldı ve açılmaya devam ediyor. Ayrıca komşu ülkelerin sağlık ihtiyacının ülkemizde sağlanabilir olmasıyla birlikte yurt dışından hasta transferi ile evde bakım hizmetleri gibi yeni açılımların eklenmesiyle ülkemizde sağlık sektörü hızla gelişiyor. Hızlı büyümenin bir diğer nedeni de sağlığın sadece teşhis ve tedavi amacıyla değil, koruyucu sağlık hizmetlerine yönelik olarak check-up bilincinin toplumda artmasıdır. Sağlık kuruluşları da bu doğrultuda yeni birimler ile bu ihtiyaçları karşılamaya yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu da istihdam artışını doğru orantılı olarak etkiliyor.

“Alımlar tüm hızıyla devam ediyor”
Barış TURGUTOĞLU / Acıbadem Sağlık Grubu İK Direktörü 

Acıbadem Üniversitesi ve Acıbadem Sigorta dahil olmak üzere Acıbadem Sağlık Grubu’na 2014 başlangıcından bugüne toplam 451 personel alımı yapıldı. Grup genelinde 2021 sonuna kadar 724 personel alımı planlandı. Yılsonuna dek 106 hemşire, 56 laborant, 28 hasta bakıcı, 36 tıbbı teknisyen, 26 hasta bakıcı, 96 idari kadro alımı yapılacak. Sağlık sektöründe yaşanan yeni reformlar ve yerli-yabancı yatırımlar, istihdam artışının en belirgin nedeni. Global açıdan değerlendirildiğinde, sağlık sektöründeki istihdamın toplam istihdama oranı OECD ülkeleri ortalaması olan yüzde 10’un çok altında. Bu anlamda ülkemizdeki sağlık sektöründe çalışacak sağlık profesyoneli ve idari kadroya olan talep önümüzdeki yıllarda da artarak devam edecektir.

“2 bin kişiye iş imkanı sağlanacak”
Hamza BAYINDIR / Medical Park Hastaneler Grubu İnsan Kaynakları Direktörü 

2021 yılında bugüne kadar 982 personel istihdamı gerçekleştirildi. Yılsonuna dek yaklaşık 2 bin yeni personel alınması planlanıyor. Bu 2 bin kişi arasında ağırlık idari personel ve hemşirelere verilecek. 700 hemşire, 900 idari personel daha alınacak, ayrıca 170 doktor, 45 laborant ve 100 sağlık personeli alımı gerçekleştirilecek. Kurumumuzun stratejik hedefleri doğrultusunda; yılın son çeyreğinde bir sonraki yıla ait işe alım politikaları ve ihtiyaç duyulacak pozisyonları merkez ve şubelerimiz bazında belirleniyor. İşe alım sürecimizde adaylarımıza genel yetenek, mesleki yeterlilik, yabancı dil yeterlilik testleri ve belirli pozisyonlar için rol oyunu, vaka çalışması, grup tartışması gibi bölümlerden oluşan değerlendirme merkezi uygulamalarının yanı sıra, kişilik envanteri ve yetkinlik bazlı mülakatlar da yapılıyor.

Hemşirelerin 2022 yılı ocak ayında aldıkları maaş ile 2022 Temmuz ayında alacakları maaşları üstteki çizelgede verilmiştir.

Sağlık İş İlanları için KARİYERNET TIKLAYINIZ.

Sağlık İş İlanları için ELEMANNET TIKLAYINIZ .

Sağlık İş İlanları için YENİBİRİSİCOM TIKLAYINIZ .

11 yorum

  1. merhaba 24 yaşındayım istanbulda avrupa yakasında ikamet ediyorum. 4 yıllık bir hastane deneyimim var ameliyathane sekreterliği ve hasta kabul yetkilisi olarak çalıştım ..Yardımcı olursanız sevinirim.. iyi günler =)

  2. merhabalar 2 sene meslek yüksek okulunda yönetim ve organizasyon okudum mezun olamadım ama çalışmam lazım yönetici ve dğer vb sertifikalarım varr sizinle çalışmak isterim inşaallah

  3. Merhabalar ben 24 yaşındayım İzmir karşıyakada ikamet ediyorum tıbbi sekreterlik diplomasına sahibim hasta kayıt kabul bölümünde iş arıyoyorum yardımcı olucağınızı düşünüyorum

  4. Öncelikle bu işi yapmak için sağlık sektöründe olmak için çok büyük çaba sarf ettim bir çok eğitim görüp sertifikalar aldım.Çalışırken severek isteyerek verimli bir şekilde işime odaklandığım adapte olduğum meslek kendimi tamamen sağlık sektörüne adamak istiyorum çünkü o kadar çok bu sektörde olmak istiyorum ki 11 yıl Dışkapı eğitim araştırma hastanesi etlik semt polk.de çalıştım kendimi çürüttüğümü düşünüyorum ve bu yüzdendir ki sizin bünyenizde çalışmak istiyorum kabul etmenizi,değerlendirmenizi rica ediyorum saygılarımla… ( tıbbi sekreterlik ,hasta kabul yetkilisi,hasta bakım alanlarınızda görev almak istiyorum )

  5. Merhaba İzmir’de ikamet ediyorum yasim34 ambulans sürücüsü belgem var İzmir il ve ilçelerden adres sıkıntım yok genelinde taksi şoförlü gu yaptım ve belediye de numara taş dağıtımı yaptım pafta kullandim

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.