Son Dakika 2022 Asgari Ücret Zammı Belli Oldu

Asgeri Ücret Zammı Belli Oldu 2022 Son Dakika

Asgari ücret 2022 zammı için son dakika haberleri: Milyonlarca çalışan vatandaş Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndan çıkacak kararı bekliyordu. Hazine ve Maliye Bakanlığı asgari ücrette 2022 yılı maaş zamları belirlenirken vergi indirimi, prim desteğine yönelik çalışmayı tamamladı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan yüksek asgari ücret zammı sözü verirken 2022 yılı ücretlerine yönelik zam artışı beklentisi yüzde 40’ı geçti. Buna göre vergi, prim desteğiyle net asgari ücretin 4 bin lirayı geçmesi bekleniyordu. Asgari ücrette tespit komisyonu toplantısının ardından Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen basın toplantısında 2022 yılında uygulanacak yeni asgari ücreti açıkladı.

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önüne sunulan teklifi değerlendirip cumhuriyet tarhinin en büyük büyük zamlarından birini gerçekleşti. Milletimizin bu zor zamanlarda pandemi ve global ekonomik sorunları en iyi şekilde atlatması için yaptığı bu adım halkımızın ve milletimizin daima yanında olduğunu kanıtladı.
2022 ASGARİ ÜCRET TUTARI BELLİ OLDU

Bugün gerçekleştirilen 4. toplantı ile nihai karar aşamasına gelindi. Komisyon asgari ücretin 4 bin TL’nin üzerinde olması yönünde görüş bildirdi.

Buna göre askeri ücretin en alt rakamı 4250 TL oldu. Bu zam son 50 yılın en büyük zammı oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun dört görüşmeyle çalışmalarını tamamladığını ve komisyonun asgari ücretin net 4 bin liranın üzerinde olması yönünde görüş bildirdiğini söyledi.

Erdoğan, 2022 için uygulanacak asgari ücretin net yüzde 50 artışla 4 bin 250 TL olacağını belirtti. Bunun yanında Cumhurbaşkanı, yılbaşı itibariyle asgari ücrette gelir ve damga vergisinin kaldırılacağını söyledi. Erdoğan, “Böylelikle işvereni 450 TL’lik bir maliyetten kurtarıyoruz” dedi.

2022 yılı için brüt asgari ücret 5 bin 4 TL olacak. Nette bu rakam 4 bin 253 lira 40 kuruşa karşılık geliyor.

Bu artışla çalışanlarımızı fiyat artışları karşısında ezdirmeme kararlılığımızı ortaya koyduğumuza inanıyorum.

Şu anda bazı sıkıntılar var, bu sıkıntıları da en kısa zamanda aşacağız.

Son dönemde döviz kurundaki dalgalanma ve buna bağlı fahiş fiyat belirsizliğine en kısa sürede son vermekte kararlıyız.

İstihdamda asgari ücretin yol açtığı maddi külfetten kaynaklanabilecek muhtemel azalışlarında önüne geçtiğimize inanıyoruz.

Bizim paramız Türk Lirası’dır. Türk Lirası’nı yedirmeyeceğiz.

Ülkemizin ve milletimizin geleceğini ne faiz ve kur spekülatörleri ne yeminli iç ve dıştaki Türkiye düşmanları ne de bir avuç aç gözlü muhteris belirleyebilir.

Bu ülkenin geleceğini 84 milyon hep birlikte biz belirleyeceğiz.

Tüm ülkeler ne yapacağınız bilemez şekilde yalpalarken biz hedeflerimize kilitlenmiş olarak ilerliyorsak zafere yakınız demektir. Asgari ücreti bu anlayışla belirledik

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*